Förtroendevalda hos oss.

Regionfullmäktige o ersättare

Mandatperiod: 2022-10-15 - 2026-10-14

Uppdrag (208 st)

Efternamn Förnamn Parti Uppdrag Ordningsnummer
Bromée Yvonne Moderata Samlingspartiet Ledamot 1
Öhrqvist Catherine Moderata Samlingspartiet Ledamot 2
Avås Monica Moderata Samlingspartiet Ledamot 3
Berg Svante Moderata Samlingspartiet Ledamot 4
Orring Emilie Moderata Samlingspartiet Ledamot 5
Linder Cecilia Moderata Samlingspartiet Ledamot 6
Fall Nils Moderata Samlingspartiet Ledamot 7
Hoffstedt Gustaf Moderata Samlingspartiet Ledamot 8
Borg Åmansson My Moderata Samlingspartiet Ledamot 9
Bergström Olivia Moderata Samlingspartiet Ledamot 10
Sääf Christina Moderata Samlingspartiet Ledamot 11
Huikuri Pasi Moderata Samlingspartiet Ledamot 12
Rendel Johan Moderata Samlingspartiet Ledamot 13
Andersson Madeleine Moderata Samlingspartiet Ledamot 14
Uthammar Filip Moderata Samlingspartiet Ledamot 15
Kumlin Jessica Moderata Samlingspartiet Ledamot 16
Lokander Emma Moderata Samlingspartiet Ledamot 17
Zeland Bodin Helene Centerpartiet Ledamot 18
Harsem Unn Centerpartiet Ledamot 19
Eskhult Kerstin Centerpartiet Ledamot 20
Engström Johanna Centerpartiet Ledamot 21
Thalén Ottersgård Karin Centerpartiet Ledamot 22
Berglund Örjan Centerpartiet Ledamot 23
Krispinsson Annika Centerpartiet Ledamot 24
Forslund Svante Liberalerna Ledamot 25
Sjöberg Högrell Malin Liberalerna Ledamot 26
Nettelblad Carl Liberalerna Ledamot 27
Hilding Karolina Liberalerna Ledamot 28
Erikson Viström Charlotta Liberalerna Ledamot 29
Bye Anna-Karin Kristdemokraterna Ledamot 30
Elfving Per Kristdemokraterna Ledamot 31
Björk Björn-Owe Kristdemokraterna Ledamot 32
Westerlund Mimmi Kristdemokraterna Ledamot 33
Björk Frida Kristdemokraterna Ledamot 34
Klomp Anna-Karin Kristdemokraterna Ledamot 35
Vaz Contreiras Anna-Karin Kristdemokraterna Ledamot 36
Lahtinen Solange Kristdemokraterna Ledamot 37
Kihl Nettan Kristdemokraterna Ledamot 38
Proos Helena Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ledamot 39
Wennerström Marcus Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ledamot 40
Westerberg Majlene Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ledamot 41
Lidmark Anderstedt Fredrik Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ledamot 42
Enfeldt Johan Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ledamot 43
Macdisi Vivianne Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ledamot 44
Sundman Johan Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ledamot 45
Öberg Annika Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ledamot 46
Gohari Moghadam Joel Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ledamot 47
Widell Per Olof Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ledamot 48
Svahn Johnny Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ledamot 49
Litsner AnnBritt Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ledamot 50
Nielsen Troels Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ledamot 51
Westlund Karin Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ledamot 52
Persson Lennart Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ledamot 53
Gavran Mirjana Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ledamot 54
Andersson Tomas Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ledamot 55
Harju Håkansson Ida Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ledamot 56
Bergman Patrik Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ledamot 57
Milton Pia Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ledamot 58
Rasmusson Sebastian Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ledamot 59
Juhlin Carina Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ledamot 60
Waara Peter Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ledamot 61
Elming Emilia Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ledamot 62
Johansson Mats Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ledamot 63
Wennberg Börje Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ledamot 64
Lidberg Anna-Karin Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ledamot 65
Eriksson Thomas Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ledamot 66
Isaksson Rose-Marie Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ledamot 67
Lydell Peter Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ledamot 68
Grehn Ann-Charlotte Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ledamot 69
Ormerod Neil Vänsterpartiet Ledamot 70
Viklund Cecilia Vänsterpartiet Ledamot 71
Bennemo Karin Vänsterpartiet Ledamot 72
Waldau Viktor Vänsterpartiet Ledamot 73
Parkert Jenny Vänsterpartiet Ledamot 74
Åslund Sverker Vänsterpartiet Ledamot 75
Bjälkebring Carlsson Charlotta Vänsterpartiet Ledamot 76
Kanders Sofia Vänsterpartiet Ledamot 77
Wineström Cecilia Vänsterpartiet Ledamot 78
Bergqvist Sören Vänsterpartiet Ledamot 79
Fregidou-Malama Maria Vänsterpartiet Ledamot 80
Korshed Salima Vänsterpartiet Ledamot 81
Lindström Bergman Gunnel Miljöpartiet de gröna Ledamot 82
Wennberg Hans Miljöpartiet de gröna Ledamot 83
Lundström Jenny Miljöpartiet de gröna Ledamot 84
Fjällström Mårten Miljöpartiet de gröna Ledamot 85
Ljungberg Haasum Tove Miljöpartiet de gröna Ledamot 86
Lantz Thomas Sverigedemokraterna Ledamot 87
Sundell Jenny Sverigedemokraterna Ledamot 88
Törnblom Kurt Sverigedemokraterna Ledamot 89
Olsson Christer Sverigedemokraterna Ledamot 90
Sanabria Othén Jonathan Sverigedemokraterna Ledamot 91
Ring Peter Sverigedemokraterna Ledamot 92
Andersson Johan Sverigedemokraterna Ledamot 93
Sehlin Anders Sverigedemokraterna Ledamot 94
Mattsson Veronica Sverigedemokraterna Ledamot 95
Daxner Rickard Sverigedemokraterna Ledamot 96
von Uckermann Alexander Sverigedemokraterna Ledamot 97
Eneblad Emil Sverigedemokraterna Ledamot 98
Voortman Wouter Sverigedemokraterna Ledamot 99
Belonoshko Zinaida Sverigedemokraterna Ledamot 100
Weiman Erik Moderata Samlingspartiet Ledamot 101
Larsson Krister Moderata Samlingspartiet Ersättare 102
Nyblad Stefan Moderata Samlingspartiet Ersättare 103
Jacobson Mats Moderata Samlingspartiet Ersättare 104
Ghaemi Nordberg Christian Moderata Samlingspartiet Ersättare 105
Bergström Klas Moderata Samlingspartiet Ersättare 106
Reigo Katarina Moderata Samlingspartiet Ersättare 107
Olsson Stefan Moderata Samlingspartiet Ersättare 108
Nygårdh Christina Moderata Samlingspartiet Ersättare 109
Desaga Ann-Christine Moderata Samlingspartiet Ersättare 110
Haglund Ulf Moderata Samlingspartiet Ersättare 111
Khalil Bean Moderata Samlingspartiet Ersättare 112
Erlandsson Claes Moderata Samlingspartiet Ersättare 113
Gustavsson Britt-Marie Moderata Samlingspartiet Ersättare 114
Fransson Bengt-Ivar Tore Moderata Samlingspartiet Ersättare 115
Åström Åsa Moderata Samlingspartiet Ersättare 116
Vakant Moderata Samlingspartiet Ersättare 117
Gille Caroline Moderata Samlingspartiet Ersättare 118
Vakant Moderata Samlingspartiet Ersättare 119
Troedsson Kerstin Centerpartiet Ersättare 120
Lindgren Elisabeth Centerpartiet Ersättare 121
Hellmark Magnus Centerpartiet Ersättare 122
Holgersson Frida Centerpartiet Ersättare 123
Edstam Per Centerpartiet Ersättare 124
Solling Daniel Centerpartiet Ersättare 125
Borgman Benny Centerpartiet Ersättare 126
Ljungberg Jansson Birgitta Centerpartiet Ersättare 127
Spangenberg Jacob Centerpartiet Ersättare 128
Carlberg Lotta Centerpartiet Ersättare 129
Wisén Paul Centerpartiet Ersättare 130
Hellström Björn Liberalerna Ersättare 131
Wischer Sjöberg Johann Liberalerna Ersättare 132
Hultman Tina Liberalerna Ersättare 133
Andersson Thea Liberalerna Ersättare 134
Sjöberg Hannes Liberalerna Ersättare 135
Ljungman Ulrika Liberalerna Ersättare 136
Bichara Janine Liberalerna Ersättare 137
Lindberg Henrik Kristdemokraterna Ersättare 138
Nyström Magnus Kristdemokraterna Ersättare 139
Klaesson Tony Kristdemokraterna Ersättare 140
Gidlund Gunnar Kristdemokraterna Ersättare 141
Segersam Ingvild Kristdemokraterna Ersättare 142
Brodin Rheindorf Helene Kristdemokraterna Ersättare 143
Lamberg Pontus Kristdemokraterna Ersättare 144
Braf Alexandra Kristdemokraterna Ersättare 145
Ståhl Sabina Kristdemokraterna Ersättare 146
Zoné Peter Kristdemokraterna Ersättare 147
Vikander Ingela Kristdemokraterna Ersättare 148
Cranser Helene Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ersättare 149
Abdijevic Alija Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ersättare 150
Hägglund Agneta Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ersättare 151
Björkegren Niklas Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ersättare 152
Cranser Carolina Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ersättare 153
Ramdén Kerstin Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ersättare 154
Johansson Erik Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ersättare 155
Van Blaricum Klara Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ersättare 156
Lundberg Marie-Louise Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ersättare 157
Nilsson Jens Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ersättare 158
Oltner Gunilla Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ersättare 159
Rander Daniel Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ersättare 160
Hartwig Lena Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ersättare 161
Rikberg Björn Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ersättare 162
Görling Silva Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ersättare 163
Bringholm Tommy Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ersättare 164
Eriksson Francia Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ersättare 165
Ghodsi Kamran Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ersättare 166
Rydström Clara Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ersättare 167
Karlsson Jonas Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ersättare 168
Rubin Brita Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ersättare 169
Schneider Mark Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ersättare 170
Alparslan Celal Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ersättare 171
Al Saidi Rawan Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ersättare 172
Jo Linder Roger Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ersättare 173
Magnusson Margaretha Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ersättare 174
Collin Håkan Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ersättare 175
Tegelberg Ingalill Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ersättare 176
Falk Robin Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ersättare 177
Schön Carina Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ersättare 178
Vakant Socialdemokratiska Arbetarpartiet Ersättare 179
Bishop Lawrence Vänsterpartiet Ersättare 180
Dalved Britta Vänsterpartiet Ersättare 181
Lord Fredrik Vänsterpartiet Ersättare 182
Hultsjö Joel Gordon Vänsterpartiet Ersättare 183
Ekrelius Ingela Vänsterpartiet Ersättare 184
Marklund Anna Vänsterpartiet Ersättare 185
Levin Sandra Vänsterpartiet Ersättare 186
Hedén Eklund Emelie Vänsterpartiet Ersättare 187
Karlsson Alexander Vänsterpartiet Ersättare 188
Lumarker Artemis Vänsterpartiet Ersättare 189
Backlund Jan Vänsterpartiet Ersättare 190
Mogård Birgitta Vänsterpartiet Ersättare 191
Fraurud Tove Vänsterpartiet Ersättare 192
Hilli Ann-Kristin Vänsterpartiet Ersättare 193
Thalin Bengt Vänsterpartiet Ersättare 194
Lundblad Ulrika Miljöpartiet de gröna Ersättare 195
Reimer Oskar Miljöpartiet de gröna Ersättare 196
Tinnerholm Åsa Miljöpartiet de gröna Ersättare 197
Malmberg Niclas Miljöpartiet de gröna Ersättare 198
Forsell Annika Miljöpartiet de gröna Ersättare 199
Maskan Emin Miljöpartiet de gröna Ersättare 200
Falkerby Julia Miljöpartiet de gröna Ersättare 201
Holmberg Ronny Sverigedemokraterna Ersättare 202
Bäckström Dominicus Sverigedemokraterna Ersättare 203
Eilertsen Tony Sverigedemokraterna Ersättare 204
Andersson Jim Sverigedemokraterna Ersättare 205
Kumpula Kent Sverigedemokraterna Ersättare 206
Albertsson Benjamin Sverigedemokraterna Ersättare 207
Jakobsson Klas Sverigedemokraterna Ersättare 208